OKO – VSE KAR RABIŠ VEDETI

OKO – VSE KAR RABIŠ VEDETI

NAŠE OČI

Oko je organ vida, ki zaznava svetlobo. Z našim očesom vidimo tako, da zaznavamo predmete, oblike in barve s pomočjo svetlobe, ki se od vseh teh predmetov odbija ali jo le-ti oddajajo. Oko pretvarja te svetlobne žarke v električne impulze, ki potujejo po vidnem živcu v možgane. Vidni center v možganih je odgovoren za interpretacijo oz. pretvorbo teh električnih impulzov v vidne podobe. Človeško oko se nahaja v očesni votlini, obdani s kostmi lobanje, maščobnim tkivom in mišičjem, s tem pa je dobro zavarovano pred poškodbami.

SVETLOBA IN OČI

Oko leži v orbitalni votlini in je zavarovano z vekami in trepalnicami. Ob svetlobi se zenica skrči, poleg tega ob premočni svetlobi pripremo oči. To so naravni mehanizmi za zmanjšanje nevarnosti učinka škodljivih žarkov. Tudi ozonska plast ustavi del škodljivih sevanj, a se koncentracija ozona v stratosferi pri nas vse bolj manjša. Do zemeljskega površja dospejo ultravijolični (UV) žarki, vidna svetloba in infrardeči (IR) žarki. Največjo vlogo pri učinkih na naše oči imajo UV-žarki.

Sonce s svojo svetlobo na naše oči deluje blagodejno. Vendar pa svetlobni spekter vsebuje tudi UV-žarke, ki so za nas oziroma predvsem za naše oči škodljivi. Na srečo pa UVC-žarki, ki so kancerogeni, ne pridejo do nas. Nevarnejši so žarki UVA in UVB, ki v preveliki količini, predvsem pri sončenju in športnih aktivnostih na prostem, povzročajo spremembe na veznici, leči in na očesni mrežnici. Sončni žarki na roženici povzročijo neke vrste opeklino, zaradi katere lahko oko pordeči in postane občutljivo na svetlobo, kot je na primer snežna slepota. V leči se lahko pojavi siva mrena (povečana motnost očesne leče – zmanjšuje ostrino vida), ki ni posledica starosti, delna posledica dolgotrajne izpostavitve soncu pa je lahko tudi makularna degeneracija (spremembe v rumeni pegi, ki prizadene centralni vid). Zaradi škodljivih sončnih žarkov lahko nastanejo tudi rakasta obolenja v očesu (največkrat bazalnocelični karcinom, najpogosteje na spodnjih vekah).

ZAŠČITA OČI PRED SONČNIMI ŽARKI

Kot človeška bitja se od nekdaj prilagajamo vsem spremembam, ki nastajajo okrog nas. Da bi zagotovili višjo varnost svojih oči, jih je potrebno pravilno zaščititi glede na prilagajanje novemu načinu našega življenja. Sončna očala so eden od najboljših načinov zaščite vašega vida, poleg tega da se izogibate neposredni sončni svetlobi. UV žarki se lahko namreč oddajajo neposredno od sonca ter tudi iz tal, vode, snega, peska in drugih svetlih površin. Zato je pomembno, da nosite kvalitetna zaščitna očala.

Vsa sončna očala znamke SUNZONE blokirajo UVA in UVB sevanja!

NAJPOGOSTEJŠE NAPAKE PRI NAKUPU OČAL

Najpogostejša napaka kupcev je varčevanje. Premalo se zavedamo, da so oči nenadomestljive in da je UV-svetloba škodljiva. Najslabše je zmotno mišljenje, da so očala, ki so vredna nekaj deset evrov, enakovredna očalom v specializiranih prodajalnah. Slednje morajo namreč ustrezati določenim standardom in prestati specifične teste, da dobijo certifikate, in so zato nekoliko dražja. Druga skrajnost pa je nakup očal, ki so dražja zaradi znamke in modnih smernic. Kvalitetna očala lahko stanejo že od štirideset evrov naprej in so glede na kakovost veliko boljša od cenejših, ki stanejo od pet do trideset evrov.

PO ČEM SE RAZLIKUJEJO POLARIZIRANA STEKLA?

Dva najbolj popularna izbora s področja stekel za zaščito pred soncem vključujeta zatemnjena stekla in polarizirana stekla. Predstavili vam bomo nekatere prednosti in pomanjkljivosti, da vam pomagamo pri odločitvi, katera rešitev je najboljša za vas.

Običajna zatemnjena stekla za sončna očala lahko ščitijo pred UV žarki, ampak niso učinkovita v boju z bleščanjem, ki ga ustvarja svetloba, ki se odbija od površine. To je razlog, zakaj bo vaš vid občasno moten tudi ob nošenju sončnih očal. Polarizirana stekla so zelo dobrodošla za osebe z aktivnejšim načinom življenja na prostem ter za vse, ki veliko časa preživijo zunaj. Ta stekla imajo edinstveni filter, ki blokira intenzivno bleščanje, povzročeno z odbijanjem svetlobe. Ko sončna svetloba pade na ravne površine, kot so voda, sneg, površina vozila ali celo cesta, se odbije in se zgosti v vodoravni smeri. To lahko moti vaš vid in je znano kot zaslepljujoče bleščanje. Polarizirana stekla omogočajo, da do vaših oči prispe samo omejena svetloba ter zmanjšujejo bleščanje in omogočajo jasnejši vid. Prav tako lahko zagotavljajo visoko stopnjo UV zaščite po celem steklu, celo na zadnji strani stekla. Zaradi tega so ta stekla pogosto odlična izbira za aktivnosti, kot so vožnja, plutje s čolnom in smučanje. Razlog je ta, da lahko polarizirana stekla pomagajo zmanjševati odblesk od ceste, vode in snega.

Pomembno je poudariti, da lahko polarizirana stekla otežijo gledanje digitalnih zaslonov zaradi tehnologije, ki omogoča njihovo učinkovitost.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja